Prawnik- kiedy go potrzebujemy? - Prawo i prawnicy

doradztwo prawne warszawa praga

Prawo w Polsce


Prawo w Polsce zmieniało się szybko w ostatnich trzydziestu latach. Wynikało to z upadku w naszym kraju komunizmu, który przyniósł szereg różnego rodzaju skutków. Upadek komunizmu miał ogromny wpływ na kształt dzisiejszego system

Prawnik- kiedy go potrzebujemy? - Prawo i prawnicy doradztwo prawne warszawa praga
u prawnego i przyczynił się w ogromnym stopniu do niestety zbyt dużego obłożenia sądów pracą. Wszystko wynika z ogromnej ilości ustaw, a później z wprowadzania różnego rodzaju poprawek do tych właśnie ustaw. Dało to szansę na rozwój, ale jak widzimy dziś – spowodowało przerost biurokracji. Niestety trzeba to jasno powiedzieć – system prawniczy w Polsce wymaga poprawek i każdy kolejny rząd z gorszym lub lepszym skutkiem chce z tym tematem coś zrobić. Miejmy nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment, w którym będzie można powiedzieć, że system prawny w Polsce nie jest skomplikowany.



Studia prawnicze – elita?


O studiach na prawie zwykło mówić się, że jest to elita, że są to studia prawdziwie elitarne, niemające zbyt wielu wad i skierowane do rzeszy młodych osób, dla których najważniejsze cechy to rozwój osobisty, zwiększenie możliwości nauki, czy dobre zarobki. Niestety wraz ze zmianami w prawie, elitarność studiów prawniczych spada. Duża ilość studentów powoduje ponadto, że bardzo często młode osoby muszą iść na darmowe praktyki i robić wszystko, żeby w ogóle zdobyć doświadczenie zawodowe. Prawdziwą szansą jest dla nich dopiero założenie własnej działalności gospodarczej. Praca na własny rachunek daje możliwość zwiększenia ilości klientów, prowadzenia ciekawych spraw i co tu ukrywać – zarobienia zdecydowanie większego wynagrodzenia niż w przypadku pracy dla kogoś, zwłaszcza w mało popularnych i renomowanych kancelariach prawnych.




Dlaczego nasze prawo bywa wadliwe?


Wiele mówi się o tym, że polskie prawo bywa wadliwe. Nie ulega wątpliwości fakt, że jest to prawdziwe sformułowanie, co pokazują liczne sprawy sądowe, pozywanie Polski do Trybunałów UE oraz do naszego trybunału, bo na przykład jakaś ustawa nie jest zgodna z konstytucją. Wszystko to sprawia, że wady polskiego prawa są zauważalne. Bywa ono wadliwe przede wszystkim przez brak konsultacji społecznych przy jego tworzeniu, robieniu ustaw bardzo szybko, co nie daje możliwości wprowadzenia odpowiednich poprawek. Każda taka ustawa, która potem jest wadliwa przyczynia się do złego stanu polskiego prawa. Jak wskazują eksperci, nasze prawo jest bardzo skomplikowane, złożone i ogromnie obszerne – stąd popularność studiów prawniczych i usług wykwalifikowanych specjalistów.